Cilt Lekeleri Nasıl Geçer Cildimizin rengi melanin isimli doğal bir pigmentten gelmektedir. Melanin miktarı ne kadar fazla ise o bölgeler daha koyu tonlarda görünmektedir.

Cilt Lekeleri

Tetikleyen Unsurlar
Leke Çeşitleri
Tedavi Yöntemleri
 

Pigmentasyon (Leke)

cilt lekesi Melanin, aşırı üretildiği zaman o noktalarda hiperpigmentasyon oluşur. Hiperpigmentasyon, açık kahverengi ila siyah renkte düz ve koyu renkli cilt lekelerini oluşturur; boyut ve şekil bakımından değişiklik gösterebilir.

Tetikleyen Unsurlar

Melaninin aşırı üretimi çeşitli faktörler tarafından tetiklenir: Güneşe maruz kalma, genetik faktörler, yaş, hormonal etkiler ve cilt yaralanmaları veya iltihap ile bağlantılı faktörler.
 • Güneşe maruz kalma hiperpigmentasyonun bir numaralı nedenidir. Güneş ışığına maruz kalan cilt, kendisini korumak için melanin üretimini başlatır. Melanin doğal bir güneş kremi gibi davranır ve cildinizi zararlı UV ışınlarından korur. Ancak aşırı güneşe maruziyet bu işlemi bozar ve cildin daha çok melanin üretmesine sebep olur. Bu durum hiperpigmentasyona yani cilt lekelerine, melazmaya, koyuluklara veya çillere neden olabilir. Ayrıca güneşe maruz kalma mevcut lekelerin daha da koyulaşmasına sebep olacaktır. Güneşin şiddetli olduğu saatlerde dışarı çıkmamak, sık sık güneş koruyucu (SPF) kremler sürmek, koruyucu giysiler kullanmak leke oluşma riskinin azalmasına veya mevcut lekelerin daha kötü olmamasına yardımcı olacaktır.
 • Hormonal etkiler melazma veya kloazma olarak bilinen hiperpigmentasyon türünün ana nedenidir. Özellikle kadınlar arasında yaygındır. Cilt güneşe maruz kaldığında, kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron'in melaninin aşırı üretimini tetiklediği düşünülmektedir. Melazma öncelikli olarak kadın hormonlarından kaynaklanmaktadır. Hamilelik sürecinde bu hormonlardaki değişiklik sebebiyle ciltte lekelenmeler görülmektedir. Bu durum hamilelik maskesi olarak da adlandırılmaktadır.
 • Hiperpigmentasyon, bazı otoimmün ve gastrointestinal hastalıklar, metabolik bozukluklar ve vitamin eksiklikleri gibi bazı hastalıkların semptomu (belirtisi) olabilmektedir.
 • Hiperpigmentasyon, doğum kontrol haplarının, bazı hormon tedavilerinin, kemoterapi ilaçlarının, antibiyotiklerin, anti-malarialların (sıtma), anti-nöbet ilaçlarının ve diğer ilaçların bir yan etkisi olabilmektedir.
 • Kına boyaları veya dövmenin neden olduğu fotokontakt dermatit, hiperpigmentasyon ile sonuçlanabilir.
 • Bazı işler veya meslekler, güneşe veya kimyasallara maruz kalma riski nedeniyle hiperpigmentasyonla bağlantılıdır: Bahçıvanlar, zift veya katran işçileri ve parfüm üretiminde çalışanlar gibi.
 • İltihaplanmalar sonrası yaralar iyileştikten sonra hiperpigmentasyon oluşabilir. Genelde bu durum bir kesik, yanık, kimyasala maruz kalma, akne (sivilce), egzama veya sedef hastalığı sonrasında oluşur.

Çeşitleri

kahverengi leke Aşağıdaki tüm durumlar melanin miktarının artması sonucu oluşmaktadır.
 • Güneş lekesi
 • Sivilce lekesi; sivilce iyileştikten sonra ciltte kalan kızarıklık, morluk veya koyu renkteki ton farklılıkları
 • Yaşlanma lekeleri
 • Kahverengi lekeler
 • Hamilelik lekeleri
 • Çiller
 • Hiper-pigmentasyon
 • Koyu lekeler
 • Ton farklılıkları
 • Hormonal ve diğer faktörlere bağlı lekeler

Tedavi Yöntemleri

Leke tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. Birkaç haftada tüm lekelerinizden kurtulmanız maalesef mümkün değildir. En az 10 haftalık bir süreç sizi bekliyor.
 • NCARE ReBelle
  Temiz cilde, günde en az 2 defa sürülerek uygulanır. Zahmetsiz ve risksiz yöntemdir. Tüm epidermal cilt lekeleri için NCARE ReBelle Leke karşıtı kremi kullanabilirsiniz. Cildi soymadan ve inceltme yapmadan, cilt tarafından emilerek melanin üretiminin baskılanmasına ve mevcut melanin miktarının azaltılmasına yardımcı olur. Ciltteki melanin miktarı azaldıkça koyu noktalar, çiller ve lekeler yavaş yavaş silikleşip zamanla kaybolacaktır. Kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

NCARE Kullanıcı Yorumları

İlk sürdüğüm gün dahi ciltte çok güzel bir etki bıraktı. Nemlendirmesi, kokusu, yumaşacık yapması ve ciltte canlı bir görüntü...
S.T. / İstanbul


İlk defa bir ürün için yorum gönderiyorum. Yüzümde pigmentasyon ve izler vardı. Bu sebeple aldım. Şok edici bir etkisi var...
C.B. / Mersin

Devamı İçin Tıklayınız
 • Kimyasal Peeling
  Cildin yüzey tabakalarını soymak için asidik bir solüsyon uygulanır. Bu kimyasallar cildin kabarcık oluşturmasına, incelmesine ve sonunda soyulmasına neden olurken, altında yeni ve eşit pigmente cilt açığa çıkar. Özetle lekeli katman soyularak, lekesiz cilt elde edilir. En büyük riski, cildin koruyucu mekanizmasının zarar görmesi ve cildin korunmasız bir hale gelmese sebebiyle lekeler çok daha hızlı ve artarak yeniden oluşabilmektedir. Glikolik asit (AHA), salisilik asit (BHA), yüksek oranda laktik asit, rezorsinol veya TCA (triklorasetik asit) içeren solüsyonlardır.
 • Lazer Tedaviler
  Lazer terapilerinin etkisi, kimyasal peeling benzeri olsa da, dermatolog doktor tedavinin yoğunluğu üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu için risk daha azdır. En hafif tedaviler cildin epidermis (yüzey tabakası) üzerinde çalışır, daha yoğun tedaviler derinin en derin katmanlarına nüfuz edebilir. Kimyasal peeling ve lazer tedavisinin en büyük riski tedavi sonrası pigmentasyonun kısa süre içinde tekrar etme ihtimalinin oluşudur.
 • Hidrokinon içeren kremler (Expigment)
  Hidrokinon, bazı ülkelerde kanserojen olması sebebiyle yasaklanmış bir madde olmasına rağmen bazı ülkelerde halen satılmaktadır. %2 veya %4 oranında hidrokinon içeren kremler pigmentasyonu çok hızlı bir şekilde gidermektedir. Ancak cildi tahriş etmesi, iltihap oluşturması ve sonrasında tekrar pigmentasyon (lekelenme) yapması gibi durumlar yaşanmaktadır. Expigment, Fazıl Çil kremi bu etken maddeyi içeren kremlerdir. Yaz döneminde kullanılması durumunda lekelerin çok daha kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.
 • Azelaik Asit içeren kremler (Azelderm)
  Yapılan çalışmalar, azelaik asitin melanin üretimini dolaylı olarak etkilediği ve hiperpigmentasyonu azalttığını göstermiştir. Çillere ve yaşlanmaya bağlı lekelere etkisi daha azdır. Cildi soyar, tahriş edebilir ve kızartabilir. Genelde doktorlar, gece kullanılmasını tavsiye etmektedir. Azelderm, Skinoren, Finacea bu etken maddeyi içeren kremlerdir. Yaz döneminde kullanılması durumunda lekelerin çok daha kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.
 • Kojik Asit
  Kojik asit, Japon pirinç şarabı, sake üretiminde söz konusu fermantasyon işleminin bir yan ürünüdür. Melanin üretiminin oldukça zayıf bir inhibitörüdür. Birçok ülkede yasaklanmıştır. Genellikle peeling amaçlı ürünlerin içerisinde kullanılmaktadır.
 • Retinoit Asit
  Retinoit asit türevlerinin, hiperpigmentasyon tedavisinde etkili olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak hem cildi tahriş etmesi hem de güneşe olan hassasiyetini arttırması sebebiyle hiperpigmentasyonu daha da kötüleştirebildiği için tercih edilmemektedir. A vitamini içeren leke kremlerinde kullanılan miktar genelde çok yüksek oranlarda olduğu için sonuçlar çok defa olumsuz olmaktadır. NCARE ReBelle leke karşıtı krem, onbinde bir (%0,01) gibi çok düşük oranda A Vitamini (Retinyl Palmitate) içererek olumsuz bir durum yaşanmadan sinerjik bir etki oluşmasını hem de kremin anti-pigmentasyon etkisinin daha iyi olmasını sağlamaktadır.
 • C Vitamini içeren kremler, serumlar
  C vitamini türevlerinin hiperpigmentasyona karşı nispeten etkili olduğu ispatlanmıştır. Genellikle diğer aktif maddelerle birlikte kullanılırlar. NCARE ReBelle leke karşıtı krem, meyankökü bitkisinin içerisinde bulunan glabridin etken maddesinin C vitamini ile reaksiyona girmesi ile elde edilen özel bir biyoteknolojik aktif içermektedir.
 • Arbutin içeren kremler
  Arbutin doğal bir hidrokinon kaynağıdır ve Asya'daki cilt beyazlatma ürünlerinde kullanılan temel bileşenlerden biridir. İlaç sanayi için üretilen hidrokinon kadar güçlü ve etkilidir üstelik hidrokinon gibi olumsuz etkileri yoktur. Çoğunlukla ayı üzümü bitkisinden elde edilmektedir. NCARE ReBelle leke karşıtı krem, fermantasyon ve biyoteknoloji ile elde edilen alpha-arbutin aktifini içermektedir.
 • Niacinamide içeren kremler
  Niacinamide (B3 vitamini) hiperpigmentasyon başta olmak üzere birçok cilt probleminde etkili bir vitamindir. NCARE ReBelle leke karşıtı krem, yüksek oranda B3 vitamini içeriğiyle anti-pigmentasyon, anti-akne, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı etki sunar.
 • Meyan Kökü
  Meyan kökü, cilt lekelerinde (pigmentasyonda) başarılı bir bitkidir. Bu bitkinin doğru formunun kullanılmadığı durumlarda ciltte kararma yapmaktadır. Bu sebeple meyan kökü içeren bir leke kremi tercih ediyorsanız, mutlaka klinik olarak çalışması yapılmış bir ürün tercih ediniz. NCARE ReBelle leke karşıtı krem, meyan kökünün 2 farklı formunu içermektedir. Birisi biyoteknoloji ile üretilen formu, diğeri ise özel işlemlerden geçmiş ekstresidir. Ciltte kararma yapmaz.
 • Rhodobacter Sphaeroides Lysate
  Domatesin içerisindeki likopenden biyoteknoloji ile üretilen bir aktiftir. NCARE ReBelle leke karşıtı kremin içerisindeki en önemli aktiftir. Hem anti-pigmentasyon hem yaşlanma karşıtı etkisi klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.
 • Diğer Bitkisel Aktifler
  Anti-pigmentasyon etki için kremlerin içerisinde birçok bitki kullanılmaktadır. Bazı kremler bu bitkilerin tamamını, bazıları ise birkaçını içermektedir: Aloe Vera, Emblika, Japon Dutu (mulberry), Avokado vb.


Yaşam Şekli

 1. Ciltte lekelenmeye sebep olan unsurlardan uzak durarak yeni leke oluşma riski azaltılabilir.
 2. Mevsim kış olsa da en az 30 faktörlü güneş koruyucu (SPF) krem kullanılmalıdır. SPF 15, UVB ışınlarının %93'ünden korunmanızı sağlar. SPF 30, UVB ışınlarının %97'sinden korunmanıza yardımcı olur. SPF 50 ise UVB ışınlarının %98'inden korunmanıza yardımcı olur. Kullandığınız güneş koruyucu kreminin UVA ışınlarından da koruduğuna emin olunuz. Alkol (etil alkol, ethanol, alcohol denat) içermeyen bir krem tercih ediniz.
 3. Dışarıya çıkarken mümkünse güneşin şiddetinin en az olduğu saatlerde çıkmaya özen gösterin.
 4. Cildi tahriş eden ve alkol içeren yüz kremleri, losyonlar kullanılmamalıdır.
 5. Nemlendiriciyi ve SPF kremi mutlaka tedavi için kullandığınız kremden 15dk sonra sürmelisiniz.
 6. Kaliteli makyaj malzemeleri ve kremler kullanılmalıdır. Kalitesiz makyaj malzemeleri sebebiyle ciltte lekelerin oluşması sık yaşanan bir durumdur.
 7. NCARE ReBelle anti-pigmentasyon etkisi ile yeni leke oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Bu sebeple cildinizde leke henüz oluşmamışken de günde 1 defa sürerek bakım ve korunma amaçlı kullanıldığını biliyor musunuz?
 8. Cilt probleminiz için mutlaka uzman bir dermatoloğa danışarak çözüm arayın.


ReBelle

Sık Sorulan Sorular

 
?Leke kremleri, cildi beyazlatır mı?
Cilde rengini veren melanin miktarının fazla olduğu bölgelerde ciltte koyuluk, ton farklılığı, çil, leke gibi durumlar söz konusudur. Melanin salgılanmasının baskılanması ve mevcut miktarın azaltılması; ton farklılığının giderilmesi ve lekelerin yavaş yavaş silikleşip kaybolması ile sonuçlanır. Yüzün her yerinde melanin seviyesinin aynı olması; ton farklılığının ve lekelerin tamamen yok olmuş olması demektir. Bu aşamada ReBelle gibi melanin üzerine etkisi olan bir krem günde 3-4 defa kullanılmaya devam edilirse, mevcut melanin miktarı daha da azalacak ve cilt 1 ton açılacaktır.
 
Özetle; leke problemi olmayan bir kişi günde 3-4 defa NCARE ReBelle kremi uygularsa cildi kısa sürede 1 ton açılır, devam etmesi durumunda daha çok açılma söz konusu olacağı için kremin cildi beyazlatıcı bir etkisi olacaktır.
 
Ancak her leke karşıtı krem aynı etkiyi sağlamaz. Çünkü leke kremlerinin çoğu cildi soyarak lekeli katmanın ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bu şekilde cildi soyan bir uygulamada cildin beyazlaması söz konusu olmaz.
 
?Leke kremleri ile birkaç haftada lekelerimden kurtulabilir miyim?
Leke tedavisi zaman ve sabır isteyen bir tedavidir. Birkaç haftada cilt lekelerinden kurtulmanızın tek yolu lekeli katmanın soyulup ortadan kaldırılmasıdır. Bunu sağlayan leke kremleri vardır. Ancak bu şekilde kısa sürede sonuç alınan krem ve solüsyonlar;

cildin koruyucu mekanizmasını bozmakta,

ciltte kızarma, yanma ve tahriş yapmakta,

cilt yapısı bozulduğu için dış etmenlerde (güneş vb.) yeni lekelerin çok daha hızlı oluşmasına sebep olmaktadır.

 
NCARE ReBelle, cildi inceltmez veya soymaz. Lekeli katmanı ortadan kaldırmak yerine lekelerin sebebini ortadan kaldırmayı hedefler. Bu sebeple, etkisi yavaş da olsa başarısı klinik olarak ispatlanmış bir üründür. Cildi soymadığı için yazın dahi kullanılabilir.
 
?Bir leke kreminin fayda sağlayıp sağlamayacağını kullanmadan nasıl anlarız?

Öncelikle güvenilir markalar tercih edilmelidir.

İlgili ürünün resmi web sayfasında ürün içeriği hakkında mutlaka bilgi yazmalıdır. Ürün içeriğini yazmayan sadece etkisini ifade eden ürünlerden uzak durulmalıdır.

Ürün sayfasında öncesi-sonrası şeklinde resim bulunan ürünlerden uzak durulmalıdır. Çünkü Sağlık Bakanlığının mevcut yönetmeliğine göre herhangi bir ürünün öncesi-sonrası şeklinde etkileri ile ilgili insan yüzü veya resmini paylaşmak yasal değildir. Bakanlığın yasaklarına riayet etmeyen bir firmadan uzak durmak gerekir. Bu tarz firmalar dönem dönem çıkan ve maalesef insanlara yalan beyanlarda bulunan firmalardır.

Ürünü internet üzerinden satın alıyorsanız, ürün satış sayfasında mutlaka satış sözlesmesi ve teslimat koşulları yer alması gerekmektedir. Bu sözleşmede firma bilgisi yazmayan siteden uzak durulmalıdır.

Kurumsal bir firma, mutlaka kurumsal bilgilerini sitesinde paylaşır. Ürünü aldıktan sonra mağdur olmamak için satıcı firmanın geçmiş bilgisini mutlaka okuyunuz. Kurumsal bilgileri yer almayan sitelerden alışveriş yapmayınız.

İçeriğinde klinik çalışması yapılmış aktifler kullanılmış ve başarısı ispatlanmış ürünleri tercih edebilirsiniz.
Yukarıdaki bilgiler, tıbbi tavsiye niteliğinde değil, sadece bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

ŞİKAYETLERİMDEN KURTULMAK İÇİN NCARE SATIN ALMAK İSTİYORUM

NCARE Online Satın Al
ncare.info
İnternetten Satın Al
NCARE Online Satın Al
hepsiburada.com'dan
Sipariş Verebilirsiniz
NCARE Online Satın Al
n11.com'dan
Sipariş Verebilirsiniz
  Gizlilik

Türkiye için kargo ücretsizdir.
Ödemeyi kredi kartı, havale veya kapıda nakit olarak yapabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

EVS Gıda Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti
NCARETürkiye Distribütörü